Pradžia   Kursai   D.U.K.   Forumas   Apie mus   Partneriai   Rėmėjai
 

Dažniausiai užduodami klausimai


Kas yra pirmoji pagalba?
Kas veda pirmosios medicinos pagalbos mokymus?
Kokie įstatymai reglamentuoja pirmosios medicininės pagalbos mokymus?
Koks mokymų turinys?
Kokia pirmosios medicinos pagalbos kursą vedančių instruktorių atsakomybė?
Jei neradote atsakymo, rašykite mumsKas yra pirmoji pagalba?

Pirmoji pagalba yra tikslingi veiksmai ir būdai, kuriais, naudojant turimas medicinos ir kitokias priemones bei medžiagas, išsaugoma nukentėjusiojo ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybė ar sveikata. Pirmoji pagalba nėra sudėtinga, todėl ją, išmokę praktinių mokymų metu, teikti gali kiekvienas.


Kas veda pirmosios medicinos pagalbos mokymus?

Pirmosios pagalbos mokymus veda Krizių tyrimo centre dirbantys instruktoriai. Tai medikai profesionalai ar ugniagesiai gelbėtojai, kurie didesnę dali laiko dirba savo srityje, todėl jų žinios, įgūdžiai ir pateikiami pavyzdžiai yra praktiški bei aktualūs. Visi instruktoriai yra baigę specialius, visame pasaulyje pripažintus mokymus, tokius kaip Basic Life Support (BLS) arba Prehospital Trauma Life Support (PHTLS), o taip pat pastoviai dalyvauja mokymuose, kuriuose ugdo savo gebėjimus efektyviai perduoti žinias ir įgūdžius.


Kokie įstatymai reglamentuoja pirmosios medicininės pagalbos mokymus?

Lietuvos Respublikoje žmogaus kritinių būklių ir mirties fakto nustatymo bei mirties registravimo pagrindus, sąlygas ir tvarką, taip pat sveikatos priežiūros darbuotojų bei kitų asmenų teises ir pareigas po to, kai yra nustatyta žmogaus kritinė būklė arba mirtis reglamentuoja įstatymai (Žin., 1997, Nr. 30-712; 2002, Nr. 43-1601).

Taip pat įstatymu (2003, Nr. 590) yra patvirtintas profesijų, darbų ir veiklos sričių darbuotojų bei transporto priemonių vairuotojų, buvusių kartu su nukentėjusiaisiais ar ligoniais nelaimingų atsitikimų ar ūmaus gyvybei pavojingo susirgimo vietose ir privalančių suteikti jiems pirmąją pagalbą, sąrašas.

Šio įstatymo priede yra teigiama, jog nustatytų profesijų, darbų ir veiklos sričių darbuotojai bei transporto priemonių vairuotojai, buvę kartu su nukentėjusiaisiais ar ligoniais nelaimingų atsitikimų ar ūmaus gyvybei pavojingo susirgimo vietose ir privalantys suteikti jiems pirmąją pagalbą, taip pat įstatymų nustatyti kiti asmenys turi mokėti:

  1. Gaivinti.
  2. Stabdyti kraujavimą, tvarstyti.
  3. Imobilizuoti pažeistą sritį esant lūžimui ar išnirimui.
  4. Nešti traumuotus, sužalotus asmenis.
  5. Suteikti pirmąją pagalbą asmenims, patyrusiems elektros traumą, paveiktiems žaibo, ištiktiems saulės smūgio ar šilumos poveikio, sušalusiems, skendusiems, užspringusiems, netekusiems sąmonės, įkąstiems vabzdžio ar gyvūno.

Koks mokymų turinys?

Pirmosios medicinos pagalbos kurso tyrinys atitinka LR sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 28 d. įsakymą V-69, reglamentuojantį privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programą.


Kokia pirmosios medicinos pagalbos kursą vedančių instruktorių atsakomybė?

Pirmosios medicinos pagalbos kursą vedantys instruktoriai atsakingi, jog visą kurso medžiagą išdėstytų vadovaudamiesi privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programa. Instruktoriai, mokymų organizatoriai bei šio projekto vykdytojai neatsako už tai, kaip kursų dalyvių žinios bei įgūdžiai pritaikyti už pirmosios medicinos kurso ribos.


Jei neradote atsakymo, rašykite mums

Jūsų el. paštas:
Tekstas:
                                                                                                                                                                                                    
                                                                                                                              
 
© 2008 Krizių tyrimo centras. Visos teisės saugomos.    
© Sprendimas: M. Špečkauskas